Składka na Fundusz Pracy od ubiegłorocznego minimum
Kalkulując wpłatę na FP, należy odnieść się do płacy minimalnej w miesiącu, za który przysługuje pensja
Początek nowego roku kalendarzowego z reguły oznacza wzrost minimalnej pensji, który przekłada się nie tylko na wysokość wielu świadczeń wypłacanych ze stosunku pracy, ale również na poziom zobowiązań składkowych.
Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście naliczenia składki na Fundusz Pracy, opłacanej m.in. za osoby pozostające w stosunku pracy, stosunku służbowym oraz osoby wykonujące pracę w ramach umowy o pracę nakładczą.
Jest ona obliczana od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia do 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia), wynoszących w przeliczeniu na miesiąc:
• co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, czyli w 2012 r. 1500 zł,
• co najmniej 80 proc. ustawowego minimum, czyli 1200 zł w przypadku pracowników w pierwszym roku ich pracy zawodowej.
O powyższym przesądza art. 104 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta