Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odwołać darowiznę nieruchomości

12 stycznia 2012 | Prawo i praktyka | Ilona Sądel-Bendkowska

Samo oświadczenie darczyńcy odwołujące darowiznę to z mało, aby działka czy budynek przeszły z powrotem na jego własność. Potrzebna jest umowa w formie aktu notarialnego

Odwołanie darowizny nieruchomości nie wywiera skutku rzeczowego, jedynie skutek obligacyjny. Co za tym idzie, samo oświadczenie przedsiębiorcy odwołujące darowiznę nie powoduje powrotnego przejścia nieruchomości na darczyńcę.

Niezbędne jest zawarcie w formie aktu notarialnego umowy o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości, użytkowania wieczystego lub też spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Jeżeli jednak do umowy nie dojdzie, pozostaje darczyńcy droga powództwa o zobowiązanie obdarowanego do powrotnego przeniesienia na darczyńcę własności nieruchomości.

Kiedy zasadny jest pozew

Zatem do dokonania wpisu w księdze wieczystej stosownego prawa na rzecz darczyńcy-przedsiębiorcy niezbędne będzie zawarcie umowy o powrotne przeniesienie prawa własności nieruchomości.

Jednocześnie, w wypadku gdy nie dojdzie do dobrowolnego zawarcia wskazanej umowy, na przykład gdy obdarowany nie chce pozbyć się przedmiotu darowizny – wówczas dopuszczalne jest skierowanie przez przedsiębiorcę pozwu do sądu. W powództwie takim przedsiębiorca może żądać stwierdzenia, że obdarowany jest obowiązany do złożenia oświadczenia woli przenoszącego stosowne prawo z powrotem na darczyńcę w trybie art. 64 k.c. w zw. z art. 1047 k.p.c. Orzeczenie sądu zastępuje w tym zakresie oświadczenie woli obdarowanego o przeniesieniu własności na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9129

Wydanie: 9129

Spis treści
Zamów abonament