Litania pobożnych życzeń
Światowe echa boju o Biały Dom
Litania pobożnych życzeń
Politycy z całego świata niemal bez wyjątku gratulacje dla Clintona łączyli z przypomnieniem, jakie problemy mają ich kraje i co prezydent USA może dla nich zrobić w czasie drugiej kadencji. Wielu z nich podkreśla, że bez perspektywy kolejnej kadencji i starań o względy wyborców Clinton będzie miał większą swobodę działania i powinien zrobić z niej dobry użytek.
Przywódcy państw Europy Środkowowschodniej liczą na to, że Clinton poświęci należytą uwagę kwestii rozszerzenia NATO. Politycy państw Bliskiego Wschodu -- że nie ustanie w staraniach o ożywienie procesu pokojowego. Podobnie rozumuje Irlandia w odniesieniu do procesu pokojowego w Ulsterze, dziękując Clintonowi za osobiste zaangażowanie wtę sprawę. Oba państwa cypryjskie mają nadzieję, że dzięki Clintonowi podzielona wyspa wreszcie się zjednoczy, a Chorwacja przypomina o zasługach Clintona dla podpisania porozumienia pokojowego z Dayton. Unia Europejska sądzi, że w czasie drugiej kadencji łatwiej będzie rozmawiać z Amerykanami o sprawach handlowych, a zwłaszcza o bardzo ważnej dla Europy ustawie D'Amato, nakładającej sankcje na firmy inwestujące w przemysł naftowy Iranu i Libii.
Przywódcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta