Inna ideologia, inna historia
Inna ideologia, inna historia
Nowy układ sił w polskiej polityce może doprowadzić nie do spodziewanego ugruntowania podziału
na obóz postsolidarnościowy i postkomunistyczny, lecz do jego rozmycia.
Janusz A. Majcherek
Uzależniając deklaratywnie dobór przyszłych sojuszników Akcji Wyborczej "Solidarność" od ich zachowania w sprawie ustawy antyaborcyjnej, a nie czyniąc podobnych zastrzeżeń co do ich postawy wobec wniosku o pociągnięcie do odpowiedzialności autorów stanu wojennego, lider AW"S" dał do zrozumienia, że przywrócenie karalności aborcji jest dla niego istotniejszym celem politycznym niż doprowadzenie do ukarania sprawców niegdysiejszych represji wobec "Solidarności". W ten sposób obecny przywódca związku, występującego jako historyczny spadkobierca tamtej "Solidarności", uznał de facto podział na formacje postsolidarnościowe i postkomunistyczne za drugorzędny zpunktu widzenia nowego rozkładu sił w polskiej polityce.
Przełamywanie tego historycznego podziału było od dawna wyczekiwane i postulowane przez część politycznych i publicystycznych elit. Wątpliwe jednak, by zastąpienie konfliktów zrodzonych w okresie stanu wojennego przez antagonizmy wyrosłe wokół takich problemów światopoglądowych jak aborcja, mogło stać się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta