Prawo do cudzego życia
Dzięki badaniom genetycznym wiele małżeństw, które miały problemy z płodnością, mogło nareszcie powitać na świecie potomka. Jednak eksperymenty te mogą również prowadzić do manipulacji genetycznych, selektywnej aborcji, łączenia zarodków. By temu zapobiec, UNESCO proponuje przyjęcie powszechnej deklaracji dotyczącej bioetyki.
Prawo do cudzego życia
Sąd w Londynie odrzucił niedawno prośbę 30-letniej Diane Blood, która domagała się prawa do zajścia w ciążę poprzez sztuczne zapłodnienie nasieniem nieżyjącego męża. Trybunał podzielił tym samym opinię członków Instytutu Embriologii i Sztucznego Zapłodnienia (HFEA) , którzy wcześniej nie udzielili zezwolenia na zabieg. Powołując się na ustawę z 1990 r. , argumentowali, że zmarły mąż nie zostawił pisemnej zgody na wykorzystanie jego spermy po śmierci.
-- To niebywałe -- oburzała się przed rozprawą pani Blood w wywiadzie dla dziennika "Guardian". -- Mogłabym dokonać sztucznego zapłodnienia nasieniem jakiegokolwiek mężczyzny, gdyby zostawił pisemną zgodę. Mogłabym go nigdy nie widzieć na oczy i Instytut nie sprzeciwiałby się mojej decyzji. Nikogo nie interesowałaby zgoda mego zmarłego męża, gdybym będąc z nim w ciąży zdecydowała się na aborcję. Tymczasem, gdy chcę, by moje dziecko wiedziało, kto jest jego ojcem, władze sprzeciwiają się temu.
Sprawa podzieliła brytyjską opinię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta