VAT: odliczenie podatku naliczonego
VAT: odliczenie podatku naliczonego
W "Rzeczpospolitej" z 8 października 1996 r. opublikowano artykuł R. Bema oraz G. Kanieckiego "VAT: nieterminowe odliczenie podatku naliczonego", w którym autorzy zaprezentowali pogląd, że brak podstaw do uznania, iż naruszenie terminu określonego w art. 19 ust. 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11 poz. 50 z późn. zm. ; dalej ustawa o VAT) powoduje utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego. Zagadnienie to ma istotne znaczenie dla dużej części podatników VAT, pragnę zatem przedstawić odmienny pogląd.
Podstawowe znaczenie dla dalszych rozważań ma jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy obniżenie podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług jest prawem podatnika tego podatku, czy też jest konsekwencją -- jak wskazują autorzy wspomnianego artykułu -- istoty tego podatku. Rozstrzygnięcie powyższego zagadnienia umożliwi bowiem odczytanie intencji, jakie ustawodawca łączył z art. 19 ust. 3 ustawy o VAT.
We wspomnianym artykule autorzy nie przywołali pełnego brzmienia art. 19 ust. 3 ustawy o VAT, ograniczając się do przywołania tych fragmentów tego przepisu, które powodują wyprowadzenie błędnej konkluzji. Otóż w pierwszej części ust. 3 tego artykułu zawarte jest odwołanie do jego ust. 1. Pierwsza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta