Demokracja pod nadzorem
Rada Europy chciałaby odgrywać najważniejszą rolę w tworzeniu norm demokratycznych, a także spowodować, by były one z jednakową troską przestrzegane we wszystkich państwach członkowskich.
Demokracja pod nadzorem
Dzisiejsze spotkanie Komitetu Ministrów Rady Europy może podjąć decyzję o zorganizowaniu drugiego spotkania szefów rządów z liczącej już 40 państw organizacji. Pierwszy szczyt miał miejsce w październiku 1993 roku w Wiedniu i był poświęcony demokratyzacji życia w krajach członkowskich, swobodom obywatelskim, praworządności. Wydaje się, że kolejny skoncentruje się na bezpieczeństwie europejskim. W Radzie Europy zaznacza się bowiem, przynajmniej zdaniem zachodnich obserwatorów, tendencja, by najstarszą organizację europejskiej integracji przekształcić w forum dialogu politycznego o bezpieczeństwie całego kontynentu -- nie wojskowym oczywiście, ale demokratycznym.
O zwołaniu nowego szczytu mówiło się już od dawna. Rozważano dwie możliwości: albo spotkanie przywódców w 50-lecie powstania Rady Europy, awięc w 1999 roku, albo już w roku nadchodzącym. Za tą drugą datą wypowiedziało się pod koniec września br. Zgromadzenie Parlamentarne. W edług Tadeusza Iwińskiego, przewodniczącego delegacji polskich parlamentarzystów w Zgromadzeniu, do szczytu dojdzie "z pewnością" w drugiej połowie przyszłego roku, ale muszą się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta