Informacje
Informacje
NR 260(4514) 7 listopada 1996
Świadectwa udziałowe w programie narodowych funduszy inwestycyjnych odebrało już ponad 22 mln z około 27, 8 mln uprawnionych osób. Frekwencja w punktach dystrybucji świadectw udziałowych prowadzonych przez PK 0 BP przekracza wszelkie oczekiwania. Przypomnijmy, że przed rozpoczęciem dystrybucji tych świadectw specjaliści oceniali, na podstawie wyników ówczesnych badań, iż po te papiery wartościowe zgłosi się maksimum około 6 mln osób.
Czy to oznacza, że Polacy w okresie niespełna roku tak dobrze poznali program NFI i wiele osób, początkowo nastawionych do niego negatywnie lub przynajmniej nieufnie - zmieniło zdanie? Chyba jednak nie, chociaż faktycznie program ten ma obecnie więcej zwolenników niż dawniej. O liczbie odebranych świadectw - jak spodziewa się PKO BP, do końca okresu dystrybucji może zgłosić się nawet 90 proc. uprawnionych - decyduje prosty przelicznik: wysokość opłaty, jaką trzeba wnieść odbierając świadectwo, oraz jego cena na wtórnym rynku.
W pierwszych dniach dystrybucji cena ta była wyższa od opłaty o mniej niż 100 proc. , ale bardzo szybko rosła i w pewnym momencie za świadectwa płacono nawet po 200 zł, czyli 10-krotnie więcej, niż wynosi opłata przy ich odbiorze. Później ceny bardzo się wahały, nie spadły jednak poniżej trzykrotnej wartości opłaty za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta