Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwołanie rady

19 listopada 1996 | Prawo | TB

Ważne dla samorządu załogi

Odwołanie rady

Jakie minimum jest wymagane w głosowaniu nad wnioskiem o odwołanie członków lub całego składu rady pracowniczej? Co w sprawie odwołania rady powinno być ujęte w statucie samorządu -- pytają z Zabrza.

Przy głosowaniu nad wnioskiem o odwołanie członka lub całego składu rady pracowniczej pytanie w sprawie odwołania trzeba zawsze sformułować wobec konkretnego członka rady. Tylko wtedy o odwołaniu zadecydują wyborcy, którzy daną osobę wybierali. A oni to właśnie -- zgodnie z art. 13 ust. 4 ustawy -- mają prawo odwołać członka rady. Ustawa nie określa, jaka część wyborców może przesądzić o odwołaniu członka lub całej rady. Trudno byłoby jednak uzasadnić, że może o tym zdecydować mniej niż połowa wyborców. Uwzględniając zatem znaczenie, a zwłaszcza sankcyjny charakter samego odwołania -- wobec braku regulacji statutowej -- należałoby przyjąć, że odwołanie następuje, gdy opowie się za nim więcej niż połowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 916

Spis treści
Zamów abonament