Informacje
Informacje
We wszystkich krajach na świecie służba zdrowia stanowi pokaźną część wydatków budżetowych. Nawet w USA, gdzie ochrona zdrowia opiera się na prywatnych ubezpieczeniach i państwo z mocy ustawy zasadniczej nie ma obowiązku zabezpieczania potrzeb zdrowotnych swoich obywateli, jak to ma miejsce w Polsce. 42 proc. wydatków na służbę zdrowia jest pokrywane przez budżet państwa. W Polsce dyskusje nad budżetem są corocznie bardzo burzliwe i dotyczą od kilku lat nie tylko wielkości środków, jakie są proponowane na rok następny, ale także zmian strukturalnych i reform.
Wydatki na zdrowie rosną wszędzie
Należy rozpocząć od stwierdzenia, że na całym świecie, nie tylko w Polsce, wydatki na ten cel wzrastają gwałtownie przez okres ostatnich 20 lat. Dzieje się tak dlatego, że w ciągu tego okresu obserwuje się gwałtowny rozwój technologii medycznych. Z tego powodu rozwinięte kraje Europy Zachodniej, USA i Kanada mają poważne kłopoty z finansowaniem służby zdrowia. Nowe urządzenia medyczne, co prawda przyczyniają się do szybszej i lepszej diagnostyki oraz lepszego leczenia wielu chorób, ale ich eksploatacja generuje ogromne koszty. Wyprodukowanie nowego leku wymaga także ogromnych nakładów (około 600 mln USD wg amerykańskich danych) . Przyczynia się to do poprawy stanu zdrowia społeczeństwa, co odzwierciedla się w poprawie ogólnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta