Referendum przeciwko preferencjom
Po amerykańsku
Referendum przeciwko preferencjom
Wojciech Sadurski z Ithaki
Stanowe referendum w Kalifornii uchwaliło -- w dniu wyborów prezydenckich w USA -- poprawkę do konstytucji stanowej, zabraniającą stosowania preferencji dla kobiet i mniejszości rasowych w zatrudnieniu i przyjęciach na studia. Zdaniem zwolenników wynik referendum zwiastuje nową erę w prawach obywatelskich w Stanach Zjednoczonych: politykę równych szans także w innych stanach, które pójdą zapewne za przykładem Kalifornii. Z kolei krytycy tej poprawki obawiają się, że uniemożliwi ona praktyki zmierzające do eliminowania skutków dyskryminacji rasowej i dyskryminacji kobiet w przeszłości.
Tzw. Propozycja 209 przyjęta została większością 54 przeciwko 46 proc. , po zaciekłej i długotrwałej kampanii. Chociaż teoretycznie powinna wejść w życie natychmiast po uchwaleniu, już została zaskarżona do sądu w San Francisco; autorzy pozwu domagają się wstrzymania jej realizacji do czasu ostatecznego werdyktu sądowego. Według autorów pozwu treść poprawki jest niezgodna z zasadą "równej ochrony prawnej", proklamowanej przez XIV Poprawkę do Konstytucji USA. Jednocześnie orędownicy kalifornijskiej Propozycji 209 złożyli wniosek do sądu w Sacramento, stolicy stanu Kalifornia, o natychmiastową jej realizację przez władze stanowe.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta