Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zespół, wzespół

04 grudnia 1996 | Moja Kariera | EB

Od fabryki szpilek po okrągły stół konkurentów

Zespół, wzespół

Każdy człowiek utożsamia się z jakąś grupą. Jest członkiem rodziny, wspólnoty religijnej, lokalnej społeczności. Współdziałanie i współodpowiedzialność jednostek stanowią o sile tych grup. Podobna sytuacja występuje w klasie szkolnej, drużynie sportowej i w przedsiębiorstwie. Wiele problemów można rozwiązać tylko dzięki wspólnemu wysiłkowi ludzi, którzy wnoszą do zespołu indywidualne umiejętności, wiedzę i zdolności, i chcą się nimi dzielić z innymi.

Uznanie dla pracy zespołowej można znaleźć już w książce Adama Smitha "Bogactwo narodów" z 1776 roku. Smith opisuje w niej funkcjonowanie niewielkiej fabryczki szpilek, zatrudniającej 10 osób. Dzięki specjalizacji i podziałowi pracy (produkcja szpilek wymagała wykonywania 18 czynności) między robotników fabryka była wstanie wytwarzać ponad 48 tys. szpilek dziennie. Gdyby każdy z zatrudnionych sam produkował szpilki, nie zrobiłby ani dwudziestu, ani nawet jednej szpilki na dzień.

Taśma produkcyjna

Inne znaczenie nadały pracy zespołowej rozwój przedsiębiorstw i powstanie wielkiego przemysłu. Henry Ford, podobnie jak właściciel opisanej przez Smitha fabryki szpilek, wprowadził specjalizację i podział pracy w fabryce samochodów. Tyle że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 930

Spis treści
Zamów abonament