Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Herbowy lampart zamiast barana

29 grudnia 2012 | Prawo | Robert Horbaczewski

Im symbol gminy prostszy, tym dostojniejszy – uważają heraldycy. Włodarze mają pomysły często kiczowate.

Gmina Chojnice od ponad 20 lat używa  herbu. W jego promocję sporo zainwestowała. Sygnuje nim większość materiałów promocyjnych i urzędowych. Ostatnio zapragnęła mieć sztandar.

Ogłoszony przez gminę konkurs na projekt sztandaru pozostał nierozstrzygnięty. Samorząd zgodnie z procedurą przesłał propozycję komisji heraldycznej przy Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Ta wytknęła, że obecny herb gminy nie może pojawić się na sztandarze, bo jest niezgodny z zasadami heraldyki. Zakwestionowała m.in. trzy puste kolorowe pola w herbie oraz umieszczonego w nim tura, który już funkcjonuje w herbie miasta Chojnice. Gmina musi więc poprawić herb, nim wróci do tematu sztandaru.

– Powstała dziwna sytuacja. Mamy herb, który jest w obrocie prawnym, ale nie możemy go używać na sztandarze – wzdycha wicewójt  gminy Chojnice Piotr Stanke.  W gminie analizują, czy może być sztandar bez herbu. O wyjaśnienie wystąpią do ministra.

Podobny problem miała gmina Bytów. Zdecydowała się jednak poprawić herb i nadać m.in. nowy kształt  murom obronnym, dachom i basztom. Swoje herby w tym roku poprawiły m.in. Rewal, Kościerzyna i Dobrzany. Wcześniej gmina Baranów na Lubelszczyźnie. Wizerunek „głowy baraniej wprost z rogami po bokach" zastąpił „lampart wspięty ukoronowany" – herb rodu Firlejów, założycieli i właścicieli miejscowości. Robert Litwinek,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9423

Wydanie: 9423

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament