Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Epokę imperiów mamy za sobą

27 grudnia 1996 | Kultura | JJ

Ryszard Kapuściński w Kanadzie

Epokę imperiów mamy za sobą

Ryszard Kapuściński odebrał w grudniu w Toronto (wraz z siedmioma innymi laureatami) nagrodę przyznaną przez Fundację Nelli i Władysława Turzańskich za prozę opublikowaną uprzedniego roku w Polsce i Kanadzie. Dwukrotnie spotkał się z tamtejszą Polonią, prezentując swą najnowszą książkę "Lapidarium II". A potem zaczęła się pogoń kanadyjskich mediów za Kapuścińskim. Pisarz gościł m. in. w redakcji najpoważniejszego dziennika kanadyjskiego "The Globe and Mail", a także udzielił wywiadu Peterowi Gzowskiemu dla Radia CBC.

Peter Gzowski jest pisarzem, krytykiem, lecz przede wszystkim dziennikarzem radiowym, jednym z najpopularniejszych w kraju, w którym radio nadal jest bardzo ważnym medium. Gzowski jest w prostej linii praprawnukiem powstańca listopadowego i wychodźcy, Kazimierza Stanisława Gzowskiego, który w połowie ubiegłego stulecia był pionierem budownictwa nowoczesnych mostów i dróg żelaznych w Kanadzie.

Praprawnuk Gzowski nie umie mówić po polsku i niewiele już ma wspólnego z polską kulturą, zachowuje jednak ogromny dla niej szacunek. Codziennie od poniedziałku do piątku Peter prowadzi bardzo ceniony poranny magazyn radiowy "Morningside". Ma około 800 tysięcy stałych słuchaczy.

Poniżej -- z nieznacznymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 949

Spis treści
Zamów abonament