VAT w ryczałcie
Dobry dla inwestora, zły dla producenta
VAT w ryczałcie
Instytut Studiów Podatkowych zgłosił projekt wprowadzenia zryczałtowanego VAT-udla wszystkich tych, którzy dziś są zwolnieni z tego podatku. Ryczałtowcy płaciliby podatek według zryczałtowanych stawek i wystawialiby faktury uprawniające do odliczenia podatku. Sami jednak nie mogliby odliczać VAT-uz kupionych towarów i usług. Budżet zwracałby im tylko VAT z zakupów inwestycyjnych, ale za to zwrot ten byłby o wiele szybszy niż dzisiaj.
Właśnie z tego ostatniego powodu -- znacznie szybszego zwrotu VAT-uz inwestycji -- zryczałtowany VAT mógłyby być dla części podatników znacznie bardziej opłacalny niż dzisiejsze zwolnienie od podatku. Prawdopodobnie jednak pozostała część firm, tych, które nie decydują się na inwestycje, byłaby z ryczałtu niezadowolona. Ich właściciele musieliby odtąd ujawniać swoje obroty, co oznacza, że zaczęliby płacić nie tylko VAT, ale i w wielu przypadkach również podatek dochodowy. Rekompensatą byłoby dla nich tylko to, że mogliby wystawiać dające prawo do odliczeń faktury VAT, a zawarty w nich podatek byłby niższy niż na powszechnie stosowanej fakturze (np. 16 proc. zamiast 22 proc. ).
Na czym polega ryczałt
W projekcie zakłada się, że stawki ryczałtu określałby minister finansów, z tym że górna granica tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta