Recepta na cud gospodarczy
Currency Board
Recepta na cud gospodarczy
Problem Currency Board, jak do tej pory, praktycznie nie był omawiany w publikacjach w języku polskim. Fakt ten zastanawia nie tylko ze względu na to, że system ten jest stosowany z dużym powodzeniem między innymi w państwach będących naszymi bliskimi sąsiadami (Litwa i Estonia) , ale także z powodu aktualności tematu w świetle popularnych obecnie rozważań dotyczących zagadnień polityki kursowej w okresie transformacji. Celem niniejszego artykułu jest uzupełnienie tej luki.
Określenie "currency board" jest dość trudno przełożyć na język polski. Dotychczas stosowano najczęściej tłumaczenie tego terminu jako zarząd waluty (lub zarząd walutą) albo też jako "urząd emisji pieniądza" (UEP) . Tym właśnie określeniem, autorstwa prof. Edmunda Pietrzaka z Uniwersytetu Gdańskiego, posługujemy się w niniejszym tekście.
Istota urzędu emisji pieniądza (UEP) polega na zobowiązaniu się władz monetarnych kraju do całkowitego pokrycia w rezerwach walutowych każdej wyemitowanej jednostki pieniężnej (od przyjętej wersji systemu zależy czy pokrycie to dotyczy jedynie gotówki, czy też całej bazy monetarnej) . Władze te określają walutę zagraniczną, z którą chcą związać walutę krajową, i zobowiązują się do bezwarunkowej wymiany na każde żądanie waluty krajowej na zagraniczną iodwrotnie w odpowiednim, przyjętym wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta