Wszystko przez Spielberga
Wszystko przez Spielberga
"Jest w sprawie poza sporem, a także faktem w Krakowie powszechnie znanym, iż galeria >>Ariel<<, mieszcząca w swym lokalu także kawiarnię, to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Krakowa z racji niepowtarzalnego wnętrza, panującej tam atmosfery i kuchni -- serwującej dania według żydowskiej receptury" -- stwierdził krakowski Sąd Apelacyjny. Powodem, dla którego sąd wypowiadał się na temat znanej na świecie krakowskiej kawiarni, były spory właściciela z najemcą o prawo do nazwy. Rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego, przyznające rację właścicielowi, stanowi swoiste zwieńczenie kilkunastu pomniejszych procesów, chociaż nie kończy sprawy.
* * *
-- Zwiedzałem kiedyś z turystami narodowości żydowskiej Muzeum Judaistyczne. Skarżyli się, że przy Szerokiej nie ma gdzie kupić pocztówki, wypić herbaty. Nie ma nawet szaletu -- wspomina Władysław Godyń, założyciel "Ariela". W 1986 roku Kazimierz i jego serce -- ulica Szeroka cieszyły się sławą jak najgorszą, wśród ruder kręcili się tylko pijacy i dziewczyny podejrzanej konduity. W środku placu mieściła się rejonowa komenda milicji.
Wtedy Władysław Godyń pomyślał o utworzeniu galerii sztuki i antykwariatu. Wypatrzył przy Szerokiej 18 nie zamieszkaną od 15 lat ruderę. Znalazł właścicielkę i bez większych trudności kupił nieruchomość. Wszyscy dziś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta