Zdrowie pod kreską
Czy dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne to będą środki publiczne czy prywatne? Jeżeli będą to środki prywatne, to w jakim zakresie spełnią zasadę solidaryzmu społecznego? – pyta ekonomista.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w końcu roku ujawniają się napięcia w systemie ochrony zdrowia. Wynikają one najczęściej z niedoboru publicznych środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych lub też ogłaszanych przez ministra zdrowia czy prezesa NFZ zmian w zakresie funkcjonowania albo finansowania systemu, które są nie do zaakceptowania przez świadczeniodawców lub/ i ubezpieczonych. W tym roku mają one również związek ze złymi ocenami pracy Bartosza Arłukowicza przy okazji upływającej drugiej rocznicy jego urzędowania jako ministra zdrowia.
Błędy systemu
Do tej pory nie zostały rozwiązane problemy gospodarki lekowej i refundacji leków. Niezmiennie co dwa miesiące minister celebruje zmiany list leków refundowanych. W dalszym ciągu, w zakresie zastosowania leków refundowanych przez lekarzy, obowiązują wskazania wynikające z Charakterystyki Produktu Leczniczego. Wprawdzie lekarz może zastosować lek poza takim wskazaniem, jeśli uważa, że to pacjentowi pomoże, jednak zgodnie z treścią ustawy refundacyjnej takie leczenie nie może podlegać refundacji. To rozwiązanie jest bardzo źle oceniane przez lekarzy, ich organizacje korporacyjne i związkowe oraz pacjentów, którzy ponoszą koszty leków w 100 procentach, bez jakiejkolwiek refundacji.
Wprowadzenie na początku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta