Pierwsze kroki
Karty kredytowe w Polsce
Pierwsze kroki
W Polsce karta płatnicza znana jest od dwudziestu kilku lat. Już na początku lat 70. można było nimi płacić w kilkudziesięciu placówkach -- hotelach i restauracjach orbisowskich, w punktach Pewexu i Baltony, w sklepach Cepelii, Desy itp. Oczywiście z udogodnienia tego mogli korzystać tylko cudzoziemcy, których płatności rozliczało następnie Polskie Biuro Podróży Orbis.
Z biegiem lat zaczęło przybywać punktów, w których honorowane są karty. Aktualnie płacić można "plastikowymi pieniędzmi" w 5, 4 tys. miejsc, a w ciągu roku dokonuje się ponad 600 tys. transakcji z użyciem karty. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił tu widoczny wzrost, zwłaszcza w ub. roku, gdy doszły nowe branże: stacje naprawy samochodów i benzynowe, butiki, kwiaciarnie, puby itd.
Dla obywateli polskich pierwszym zetknięciem się z kartą bankową było wprowadzenie w 1985 r. przez Bank PeKaO SA tzw. kart identyfikacyjnych. W III Oddziale Banku przy ul. Traugutta w Warszawie zainstalowano automat, w którym można wybierać dwizy (ale tylko do wysokości 150 dolarów) za pomocą karty z naniesionym hasłem identyfikacyjnym.
Zasadniczy krok do przodu zrobiono jednak dopiero w 1990 r. , kiedy rozpoczęła się współpraca polskich banków z międzynarodowymi organizacjami zrzeszającymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta