Zamach na wolność czy dowolność
Sejm o samorządzie gospodarczym
Zamach na wolność czy dowolność
Poselski projekt ustawy o samorządzie gospodarczym wywołał w ostatnim dniu obrad Sejmu, w piątek, największe kontrowersje. Zanim jednak posłowie przeszli do pierwszego czytania tej ustawy, Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty. Oznacza to, że gminy będą miały obowiązek przejęcia szkół podstawowych dopiero od 1 stycznia 1996 roku. Za nowelizacją głosowało 293 posłów, przeciwko było 65, a 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu odrzucono wszystkie wnioski mniejszości, m. in. ten, aby kompromisowo przyjąć termin 1 stycznia 1995 roku.
Sejm wybrał też w piątek 32 członków Komisji Nadzwyczajnej do zbadania działalności rządu Hanny Suchockiej w okresie, gdy nie funkcjonował parlament. Komisja wybrała na swego przewodniczącego posła Jana Komornickiego (PSL) , wiceprzewodniczącymi zostali Jerzy Wiatr (SLD) i Andrzej Ostoja-Owsiany (KPN) . W jej skład wchodzi 11 posłów z SLD, 9 z PSL, 5 ma UD, UP -- 3, KPN -- 2, BBWR -- 2. Nowy przewodniczący zaapelował do członków komisji, aby traktowali jej pracę merytorycznie, i kilkakrotnie odżegnywał się od chęci odwetu politycznego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta