Kryzys europejskiej tożsamości
Wielu ludzi na Zachodzie uważa Europę za fakt dokonany
Kryzys europejskiej tożsamości
Dominique Moisi i Michael Mertens
W kwietniu 1946 r. holenderski historyk Jan Romein zakończył swe omówienie "Dziennika" Anny Frank słowami: "Fakt, iż to dziecko przyjmowało za możliwe swe własne porwanie i śmierć, jest dla mnie dowodem, że przegraliśmy walkę ze zwierzęciem, które drzemie w człowieku. Przegraliśmy, ponieważ nie byliśmy zdolni przeciwstawić mu niczego pozytywnego. I z tego powodu nadal przegrywamy. Dlatego będziemy wpadali w każdą pułapkę, jaką zastawia na nas okrucieństwo, tak długo, jak długo będziemy niezdolni zastąpić go działaniem pozytywnym".
Czterdzieści siedem lat później zdania te okazują się smutnie prorocze. Czy w dalszym ciągu przegrywamy walkę ze zwierzęciem, które drzemie w człowieku, na Bałkanach, czy w niektórych częściach dawnego Z wiązku Radzieckiego? Zachód, a szczególnie Europa Zachodnia, sprawia wrażenie, że -- zdemoralizowany zwycięstwem nad totalitaryzmem --zagubił sens wspólnej ambicji, tak jakby nasz jedyny cel został określony negatywnie jako sowieckie zagrożenie "naszego" sposobu życia.
Społeczeństwa zachodnie zaczynają idealizować rzekome "dobre stare czasy", kiedy to konflikt Wschód -- Zachód wydawał się tak wygodny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta