Obraz NieNamalowany
Czy Całun Turyński jest tym płótnem, w które owinięto zdjęte z krzyża ciało Jezusa Chrystusa? Kościół na ten temat się nie wypowiada. Rozstrzygnięcie kwestii pozostawia ocenie każdego wiernego.
Całun Turyński – największa i najbardziej tajemnicza relikwia chrześcijaństwa. Pod wyjątkową ochroną. Od ponad 400 lat znajduje się w Turynie, od kilkunastu lat – w katedrze św. Jana. Po konserwacji z 2002 roku Całun umieszczono w długiej kasecie z pancernego szkła, wypełnionej argonem, którego obecność przeciwdziała żółknięciu tkaniny. Tylko raz na jakiś czas – co kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat, zależnie od możliwości i okoliczności – oryginalne płótno wystawiane jest na widok publiczny, by wierni sami mogli się zmierzyć z jego tajemnicą.
Taka okazja właśnie się zbliża: od 19 kwietnia do 24 czerwca. Ta ostatnia data jest nieprzypadkowa, jest to bowiem dzień św. Jana Chrzciciela, patrona i Turynu, i św. Jana Bosco, założyciela zakonu salezjanów. Okazją do obecnego wystawienia, czyli Ostensione, jak mówi się po włosku, jest właśnie 200. rocznica urodzin świętego, który całe swe życie i działalność związał z Turynem.
W jednej ze swych adresowanych do młodzieży książek pisał tak: „Józef z Arymatei, z pomocą Nikodema, innego potajemnego ucznia, zdjął ciało Jezusa z krzyża. Następnie namaścił je olejem i, zawinąwszy w płótno, złożył je w nowym grobie wykutym w skale". To płótno, dodał, „po wielu zdumiewających i cudownych wydarzeniach trafiło do Turynu i nadal przechowywane jest w Królewskiej Kaplicy Całunu, tuż obok katedry"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta