Za płotem, w Rosji
Wśród tematów starannie omijanych przez polityków jest granica Polski z Rosją. 230 kilometrów jedynej otwartej granicy między Rosją i państwem-członkiem NATO.
Rosja graniczy jeszcze z Norwegią (ponad 100 kilometrów granicy za kołem polarnym, strzeżonej bacznie, mimo klimatu) i z trzema państwami bałtyckimi, które strzegą jej i boją się.
Jak Katon (starszy) do znudzenia wzywał do zburzenia Kartaginy, tak i ja (toutes proportions gardees) wołam na puszczy, że należy zburzyć obecną umowę bezwizową i postawić strzeżoną granicę.
Rozumiem, że nie byłby to najpopularniejszy krok w Giżycku, Pucku czy Elblągu, które czerpią dochody z legalnego i nielegalnego handlu benzyną, jabłkami i kiełbasą, ale może ci, którzy straszą Rosją lub się jej boją, zrozumieliby racje takiego kroku.
Od czasu, kiedy ostatni raz pisałam o tej sprawie, wszystko w Rosji poszło ku gorszemu.
Co mówi Putin – mniej więcej wiadomo, co Rosja robi na Ukrainie – widać z grubsza i z daleka, ale co dzieje się z Rosjanami, wie się i rozumie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta