Jak przyspieszyć prywatyzację, jak przyciągnąć inwestorów zagranicznych
Jak przyspieszyć prywatyzację, jak przyciągnąć inwestorów zagranicznych
Jan Macieja
Czynników hamujących prywatyzację w Polsce jest wiele. Na pierwszym miejscu postawię walkę polityczną i słabość systemu politycznego.
Wstrzymanie prywatyzacji przez rząd Olszewskiego, nieustanne jej blokowanie przez KPN, UP i PSL a także związki zawodowe, uznać należy za działanie karygodne, które przyniosło szkody gospodarce. Przywódcy związków zawodowych są naturalnymi przeciwnikami prywatyzacji, gdyż godzi ona w ich prestiż, a pośrednio w dochody. Swoimi "pomysłami" na prywatyzację skutecznie ją też hamował prezydent Wałęsa. W ocenie, kto jest za a
kto hamuje prywatyzację,
trzeba zawsze brać pod uwagę, czyim elektoratem są pracownicy przedsiębiorstw sektora publicznego.
Na drugim miejscu umieszczę brak uregulowania praw własności. Nieuporządkowanie praw własności hamuje proces prywatyzacji, gdyż nikt rozsądny nie zakupi majątku, do którego prawo własności zgłasza dawny właściciel lub gdy jest on nieznany.
Na trzecim miejscu postawię bierną rolę banków w procesie prywatyzacji oraz brak infrastruktury instytucjonalnej i finansowej. Wymienię jedynie niedorozwój instytucji venture capital czyli firm inwestujących bezpośrednio w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta