Informacje
Informacje
Projekt usta-
W ostatnim dziesięcioleciu liczba leczących się w placówkach psychiatrycznych wzrosła o prawie 10 proc. i sięga 700 tys. Hospitalizowano 180 tys. takich chorych, około 200 tys. osób z powodu zaburzeń psychicznych przebywa w domach pomocy społecznej.
Coraz większe zapotrzebowanie na tego typu pomoc jest fenomenem cywilizacyjnym, a nie zjawiskiem typowo polskim czy charakterystycznym dla naszej przekształcającej się części Europy. Nie zwalnia to jednak społeczeństw z odpowiedzialności za rozwój sytuacji. Odnotujmy więc: światowi epidemiolodzy przewidują, że w niedalekiej przyszłości z pomocy psychiatrycznej korzystać będzie 3 proc. ludności, tymczasem u nas już dziś w niektórych miastach odsetek ten jest znacznie wyższy, bo sięga aż 5 proc.
O konieczności uchwalenia ustawy psychiatrycznej dyskutowano u nas z górą ćwierć wieku, jej projekty trafiały do laski marszałkowskiej, po czym były wycofywane. Długo ich materia wywoływała wiele emocji. Lekarze oczekiwali zobowiązania w ustawie do tworzenia nowoczesnych struktur psychiatrycznej opieki zdrowotnej, prawnicy -- ustalenia reguł postępowania leczniczego podejmowanego wbrew woli chorego, opinia publiczna domagała się poprawy warunków życia w tego typu szpitalach. Z niewiadomych powodów, a często wskutek zwykłych nieporozumień, ustawa nie mogła ujrzeć światła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta