Halę fabryczną można zamortyzować szybciej
W przypadku budynków niemieszkalnych stosuje się stawkę rocznego odpisu w wysokości 2,5 proc. A zatem potrzeba aż 40 lat, aby wartość inwestycji zaliczyć w koszty. Chyba że uda się wykazać, że obiekt jest używany w warunkach pogorszonych.
Właśnie zakończyła się budowa nowej hali fabrycznej. Gdyby tak jeszcze szybko wpisać ją w koszty uzyskania przychodów, aby dynamicznie rozwijająca się firma płaciła niższy podatek dochodowy...
Hali fabrycznej w przeciwieństwie do maszyn i urządzeń nie można amortyzować do celów podatkowych metodą degresywną ani jednorazowo wpisać w koszty. Trzeba stosować najwolniejszą metodę liniową ze stawką rocznego odpisu wynoszącą jedynie 2,5 proc. (poz. 01 wykazu rocznych stawek, KŚT 10 – „Budynki niemieszkalne"). A zatem potrzeba aż 40 lat, aby wartość inwestycji zaliczyć w koszty uzyskania przychodów. Z pomocą może przyjść wykorzystanie współczynników zwiększających odpis amortyzacyjny.
Są dwa współczynniki dla nieruchomości (art. 16i ust. 2 pkt 1 i załącznik nr 1 ustawy o CIT oraz art. 22i ust. 2 pkt 1 i załącznik nr 1 ustawy o PIT).
Dwa współczynniki dla nieruchomości
Skoncentrujmy się na niższym, który wynosi 1,2. Skraca on okres amortyzacji o prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta