Umowy ramowe: są konkrety
VAT | Kontrakt o długoterminowej współpracy nie zawsze musi podlegać procedurze odwrotnego obciążenia – mówi resort finansów. Tylko część ekspertów chwali taką wykładnię.
Od 1 lipca mechanizm odwrotnego obciążenia, czyli przeniesienia obowiązku rozliczenia VAT z dostawcy na nabywcę, ma zastosowanie do dostaw takich towarów jak telefony komórkowe, komputery przenośne czy konsole do gier wideo. Dotyczy przypadków, gdy łączna wartość towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji – bez podatku – przekroczy 20 tys. zł. Firmy, które mają podpisane tzw. umowy ramowe na długofalową współpracę, nie wiedzą jednak, czy takie kontrakty są objęte odwrotnym obciążeniem.
Ważne co w kontrakcie
Z wyjaśnień resortu finansów nadesłanych w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" wynika, że nie. Resort uważa, że jeżeli umowa o współpracy nie zawiera deklaracji o wartości planowanych dostaw (i nie wynika to z całokształtu okoliczności jej zawarcia), dokonywane w jej ramach dostawy powinny być oceniane indywidualnie. Dopiero gdy wartość dostarczanych towarów przekracza 20 tys. zł, dostawa powinno być rozliczona na zasadzie odwróconego obciążenia. Jeśli wartość będzie niższa, trzeba stosować zasady ogólne (przy uwzględnieniu art. 17 ust. 1e ustawy o VAT dotyczącego nietypowych okoliczności realizacji dostaw)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta