Jak można wyceniać produkcję w toku
Spółki, których sprawozdania nie podlegają badaniu, mają prawo wyceniać produkcję w toku według kosztów bezpośrednich powiększonych o pośrednie, niezależnie od wykorzystania mocy produkcyjnych.
Oprócz wyceny produkcji w toku według rzeczywistego kosztu wytworzenia ustawa o rachunkowości dopuszcza również możliwość jej wyceny w wysokości:
- bezpośredniego kosztu wytworzenia,
- wartości materiałów bezpośrednich.
Ograniczeniem stosowania tych metod jest konieczność zachowania rzetelności ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego oraz wycena produktów o przewidywanym okresie zakończenia nie dłuższym niż trzy miesiące (z wyjątkiem produkcji rolnej).
Dopuszczalnym rozwiązaniem jest również brak wyceny produkcji w toku (art. 34 ust. 1 uor).
Uwaga! W żadnym przypadku produkcji niezakończonej nie można obciążać kosztami zarządu, kosztami sprzedaży, pozostałymi kosztami operacyjnymi i kosztami operacji finansowych.
Warunki stosowania uproszczenia
Jednostka może przyjąć uproszczone metody wyceny produkcji w toku jedynie pod warunkiem, że ich stosowanie nie zniekształca w żaden sposób wartości pozycji aktywów oraz wyniku finansowego wykazanego w bilansie, a także rachunku zysków i strat. Zasady te nie mogą być stosowane do produkcji o przewidywanym czasie wykonania dłuższym niż trzy miesiące, przeznaczonej do sprzedaży lub na rzecz środków trwałych w budowie. Nie dotyczy to jednak produkcji rolnej.
WARIANT 1. Wycena według bezpośrednich kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta