Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

12 lutego 1997 | Kultura | TS KM

Informacje

Pro: Gorycz Marszałka

Każdy wie, że Józef Piłsudski obronił w 1920 roku Polskę przed czerwoną Rosją. Mieczysław Pruszyński napisał natomiast książkę o tym, jak Piłsudski próbował obronić nas przez Niemcami, ojego polityce wobec Niemiec od lat I wojny światowej Jest to lektura frapująca, w wielu miejscach burząca stereotypy. I gorzka.

Polacy uwielbiają Napoleona. Pruszyński szokuje nas natomiast celnym zdaniem o Wilhelmie II: "Choć dla Wilhelma nie zdobywaliśmy Samosierry, nie ofiarowaliśmy mu Marii Walewskiej, Piłsudski nie oddał mu do dyspozycji Legionów, jednak on po stu latach zerwał zmowę zaborców i przywrócił Królestwu Polskiemu miejsce na mapie Europy. " Stało się to 5 listopada 1916 roku. Wydarzenie to -- proklamacja dwóch cesarzy (Wilhelm II grał jednak pierwsze skrzypce) o utworzeniu państwa polskiego w ogóle nie istnieje w zbiorowej pamięci. A przecież, jak uprzytamnia Pruszyński, dzięki proklamacji sprawa polska pojawiła się nareszcie na arenie międzynarodowej. Niedawno czczono sesją w Warszawie osiemdziesięciolecie deklaracji amerykańskiego prezydenta Wilsona o konieczności stworzenia państwa polskiego, ztakim nabożeństwem, z jakim w PRL mówiono owielkiej roli Lenina we wskrzeszeniu Polski. Nie można nie dostrzegać w deklaracji Wilsona wpływu aktu 5 listopada.

Proklamacja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 992

Spis treści
Zamów abonament