Klasyk publicystyki soborowej
Juliusz Eska (1927 -- 1997)
Klasyk publicystyki soborowej
Juliusz Eska stworzył "pojęcieklucz" polskiej publicystyki religijnej w okresie soboru watykańskiego: "Kościół otwarty". Jego książka pod tym tytułem, jedna z pierwszych w zasłużonej Bibliotece "Więzi" i ułożona ze szkiców opublikowanych wcześniej w tym miesięczniku, została wydana w 1964 roku, czyli zanim jeszcze obrady soborowe osiągnęły półmetek. Eska -- jak mówią jego współpracownicy z "Więzi" -- już przed soborem obrał wyraźną orientację na odnowę Kościoła i przeżył to wydarzenie jako najważniejsze doświadczenie duchowe i intelektualne.
Urodził się w 1927 roku. Jego ojciec, Stanisław, pracował w dyplomacji II RP, był m. in. radcą ambasady polskiej w Moskwie. Juliusz w wieku 17 lat został uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Podjął studia na Wydziale Prawa i jednocześnie pracował w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego -- od 1946 do 1950 roku, kiedy został z posady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta