Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uwolnienie cen

12 lutego 1997 | Gazeta | JC

Rząd o paliwach

Uwolnienie cen

Rząd o paliwach

Uwolnienie cen

Dokończenie 1

Cena ta byłaby obniżana, jeśli notowania na giełdach spadłyby w ciągu tygodnia średnio o 5 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia. Maksymalna cena detaliczna rosłaby, gdyby notowania te wzrosły o 5 proc. Wahania mniejsze niż 5-procentowe nie miałyby wpływu na maksymalną cenę detaliczną. Podobnie byłoby z ewentualnym wzrostem marży dystrybucyjnej lub podatku akcyzowego.

Koncepcja uwolnienia cen nie przewiduje administracyjnego ograniczania cen paliw w krajowych rafineriach. Barierą, której -- w założeniach -- rafinerie nie będą mogły przekroczyć, byłaby cena importowa, ustalona dla importowanego paliwa na polskiej granicy. Autorzy tej koncepcji wyszli z założenia, iż podwyższenie przez krajowe rafinerie cen ponad "cenę importową" spowodowałoby natychmiastowe zwiększenie zakupu paliw za granicą i w konsekwencji zmusiłoby rafinerie do obniżenia cen paliw.

Uwolnienie cen paliw umożliwiłoby konkurencję na równych warunkach firm prywatnych z rafineriami i z CPN SA. Decyzja rządu uratowałaby pięć rafinerii południowych, które po zlikwidowaniu od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 992

Spis treści
Zamów abonament