Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do redakcji

18 lutego 1997 | Gazeta | JS

Do redakcji

Zablokowany depozyt

"Naród, w którym oszczędzanie stało się przyzwyczajeniem każdego obywatela, buduje swe gospodarstwo na najtrwalszym fundamencie".

To motto prezydenta Mościckiego zapisano na okładce Pocztowej Książeczki Oszczędności wystawionej 24 lutego 1939 r. Moje pytanie jest praktyczne: jak postąpić, aby odzyskać złożone tam pieniądze -- 1056 zł?

Właściciel ostatnim przed wojną rejsem "Batorego" wyjechał służbowo do Brazylii, potem znalazł się w polskich dywizjonach lotniczych w Wielkiej Brytanii jako kapelan. Do Polski powrócił w 1948 r. ; zgłosił się z książeczką do PKO w Gdyni -- dopisano procent za 1939 r. , zarejestrowano wkład, ale i zablokowano, zapewne zgodnie z ówczesnymi przepisami. Z wiekiem Wuj tracił nie tylko zdrowie, ale i nadzieję na rychłą wypłatę wkładu. Przekazał książeczkę 10 lat temu mnie -- lat temu pięć zmarł. Słysząc o zwrocie zagrabionego złota ulokowanego w Szwajcarii, o wykupie carskich obligacji przez Rosję, częstokroć o zwrocie budynków, mniejszych przedsiębiorstw w kraju, ziemi, dochodzę do wniosku, że i oszczędności złożone w depozyt powinny być teraz zwrócone.

Politycy uznają III RP za kontynuację II RP; liczę, że nie są to czcze słowa.

Jan Stefański, Osnowo

"Pod ziemią"

23 stycznia br. ukazał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 998

Spis treści
Zamów abonament