Zastaw na akcjach
Na rachunku inwestycyjnym
Zastaw na akcjach
Maciej Kozłowski
Ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na akcjach spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych jest korzystną formą zabezpieczenia spełnienia świadczenia. Wierzyciel orientuje się, na jaką sumę może liczyć, gdy przyjdzie mu się zaspokoić z zastawu.
Obciążenie ograniczonym prawem rzeczowym akcji wprowadzono pod presją rynku. Banki cały czas starały się uzyskać skuteczniejsze zabezpieczenie, równocześnie ich klienci poszukiwali nowych środków, które mogliby zainwestować w zakup papierów wartościowych.
Ustawodawca przy konstruowaniu podstaw normatywnych wspomnianej instytucji dopuścił się kilku nieścisłości. Wprowadzając unormowania, które miały ułatwić obrót i zabezpieczyć interesy jego uczestników, naruszył zasady wypływające z kodeksu cywilnego.
Zastaw na papierach wartościowych, zdeponowanych na rachunku inwestycyjnym prowadzonym przez biuro maklerskie, regulują przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do zastawu na prawach, a także ustawa z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. nr 58, poz. 239 z późn. zm. ) oraz zarządzenie przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych z 7 lipca 1995 r. wsprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta