Doradztwo personalne a pośrednictwo pracy
Reakcje
Doradztwo personalne a pośrednictwo pracy
Wojciech Nowak
Artykuł Elwiry Marszałkowskiej-Krześ i Sławomira Krzesia "Co innego pośrednictwo pracy, co innego doradztwo personalne" ("Rzeczpospolita" z 2 grudnia 1996 r. ), dotyczący różnic między pojęciami "pośrednictwo pracy" i "doradztwo personalne" na gruncie ustawy z 14 grudnia 1994 r. ozatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (tekst jedn. Dz. U. nr 47, poz. 211 z późn. zm. ; dalej: ustawa) , trafnie ujmuje istotę zagadnienia. Autorzy wyrażają pogląd, iż na gruncie obowiązującego prawa nie jest możliwe utożsamianie tych pojęć. Jednakże działalność na naszym rynku znacznej liczby firm świadczących usługi w zakresie doradztwa personalnego powoduje, że kilka słów uzupełnienia do tego artykułu wydaje się konieczne.
Na wstępie należy wskazać, iż porównywanie pojęć "pośrednictwo pracy" i "doradztwo personalne" na gruncie naszego prawa napotyka trudności. Pierwsze definiowane jest przez ustawę (art. 12 ust. 1) , drugie zaś nie tylko nie doczekało się unormowań rzędu ustawowego, ale często błędnie utożsamiane jest z pośrednictwem pracy. Dlatego też poniższe rozważania są próbą uporządkowania różnic między oboma rodzajami działalności.
Pośrednictwo pracy
Art. 12 ust. 1 ustawy stanowi:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta