Mickiewiczowski kanon
Mickiewiczowski kanon
Rozmowa z Henrykiem Chłystowskim, redaktorem naczelnym wydawnictwa Czytelnik
Czytelnikowska edycja "Dzieł" Adama Mickiewicza uczcić ma przypadającą w przyszłym roku 200. rocznicę urodzin naszego wieszcza. Dotąd ukazało się sześć z planowanych siedemnastu tomów. Wiadomo już, że pierwotny termin był nazbyt optymistyczny. Kiedy więc rocznicowe wydanie będzie ukończone?
Chcielibyśmy zdążyć do końca 1999 r. , choć może się zdarzyć, że tom XVII -- ostatni, w którym znajdą się rozmaite dodatki, aneksy, indeksy itd. , przesunięty zostanie na rok 2000.
Z czego bierze się to opóźnienie wydania, było nie było -- wyjątkowego, nad którym patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej?
Jest to edycja bardzo pracochłonna, przy czym już teraz -- po pierwszych tomach -- niezwykle wysoko oceniana przez środowisko naukowe. Tu pośpiech nie jest wskazany, tym bardziej że poprzednie wydanie "Dzieł" Adama Mickiewicza, tzw. Jubileuszowe, miało miejsce w 1955 roku, a więc odstęp czasowy jest bardzo duży.
Tamto wydanie upamiętniało 100. rocznicę śmierci twórcy "Dziadów", a edycja była dziełem najwybitniejszych polskich mickiewiczologów.
Oczywiście, byli wśród nich profesorowie: Stanisław Pigoń, Kazimierz Wyka, Julian Krzyżanowski,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta