Nie tylko dla nawiedzonych
W marcu minie pięć lat programu "Dialog" w Polsce
Nie tylko dla nawiedzonych
Na opolskim osiedlu ZWM mrówkowce ciągną się na dwieście metrów i tyle liczą biegnące przez całą ich długość korytarze. Przez lata po takich "domostradach" nastolatki rozbijały się rowerami, jeździły na wrotkach. Nieznani sprawcy podpalali drzwi mieszkań. Bójki były na porządku dziennym. Nie znający się nawzajem mieszkańcy przemykali korytarzowymi labiryntami. Samotni bali się w ogóle wychodzić. Dzisiaj bloki mają domofony, ludzie poznali się wzajemnie, nie obawiają się już wyglądać na korytarz. Skończyły się klatkowe bójki i burdy. W korytarzach mieszkańcy powiesili firanki, postawili kwiaty. Sami dbają, aby było bezpiecznie i czysto.
Ta przemiana to jeden z efektów działającego w Opolu od końca 1994 roku programu "Dialog". Wymyślony przed 60 laty w USA ma za zadanie pobudzić społeczną aktywność. Okazuje się jednak, że "nawiedzeni", którym zależy na miejscu zamieszkania i których nie trzeba przekonywać do pracy na jego rzecz, są nie tylko za oceanem.
Dzięki "Dialogowi" ludzie w siedmiu miastach Polski przekonują się, że w znajomej grupie łatwiej poradzić sobie z problemami takimi jak bezpieczeństwo i porządek w dzielnicy; wolny czas dzieci i młodzieży; czystość i estetyka miasta, ochrona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta