Porady dla urzędników, księży i rzeczoznawców majątkowych
Zwrot znacjonalizowanych i wywłaszczonych nieruchomości kościelnych
Porady dla urzędników, księży i rzeczoznawców majątkowych
Kazimierz Rygiel
Poczynając od 1989 r. , Kościoły mogą dochodzić zwrotu odebranego im mienia na podstawie odrębnych ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych Kościołów. Właśnie w nich sprecyzowano warunki ubiegania się o ich zwrot w naturze lub przyznanie rekompensaty finansowej.
Ten artykuł dotyczy tylko działań rewindykacyjnych prowadzonych w odniesieniu do byłych nieruchomości kościelnych, nie będących w dniach wejścia w życie ustaw we władaniu ani nie pozostających własnością kościelnych osób prawnych. Jest to istotne zastrzeżenie, albowiem zdarza się, że Kościoły starają się ozwrot nieruchomości stanowiących nadal formalnie ich mienie, lecz pozostających we władaniu innych podmiotów bez podstawy prawnej. W takich sytuacjach obowiązują przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ochrony własności (art. 222--231) . Kościelnym osobom prawnym przysługuje wówczas roszczenie windykacyjne, poza tym przepisy kodeksu określają warunki ubiegania się o wynagrodzenie za utracone pożytki oraz stwarzają możliwości regulacji stanów prawnych nieruchomości (art. 231) . Natomiast nieruchomości pozostające bez tytułu prawnego we władaniu Kościołów w dniach wejścia w życie ustaw były...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta