Urlop proporcjonalny
Kodeks pracy po zmianach
Urlop proporcjonalny
Elżbieta Wichrowska-Janikowska
Ustawa z 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy -- Kodeks pracy oraz ozmianie innych ustaw (Dz. U. nr 24, poz. 110) wprowadziła m. in. nową zasadę dotyczącą wymiaru urlopu wypoczynkowego, gdy ustaje stosunek pracy z pracownikiem do niego uprawnionym. Dotychczas pracownik odchodzący z pracy w trakcie roku kalendarzowego miał prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze bez względu na długość okresu zatrudnienia w tym roku. Prawo to nabywał 1 stycznia każdego roku. Wykorzystywał część lub całość urlopu przed rozwiązaniem stosunku pracy. Gdy tego nie zrobił, pracodawca wypłacał mu ekwiwalent pieniężny. Jeśli rozwiązaniu stosunku pracy towarzyszyło porozumienie między zakładami, to obaj pracodawcy -- dotychczasowy i kolejny -- mogli porozumieć się co do przejęcia obowiązku zaspokojenia prawa do urlopu pracownika przez nowego pracodawcę. Porozumienie to zwalniało dotychczasowego pracodawcę z tego obowiązku także wówczas, gdy następny nie udzielił pracownikowi tego urlopu. Wówczas pracownik mógł dochodzić swojego roszczenia wobec niego.
Art. 155
1
k. p. zmienił tę zasadę. Rozstrzyga, że urlop wypoczynkowy u dotychczasowego i u kolejnego pracodawcy jest proporcjonalny do okresu zatrudnienia u każdego z nich.
Przepis ten określa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta