Bankowe tytuły wykonawcze
Bankowe tytuły wykonawcze
Zbigniew Kwaśniewski
Zgodnie z przepisem art. 53 ust. 1 prawa bankowego księgi banków, wyciągi z tych ksiąg podpisane przez banki i opatrzone ich pieczęcią oraz wszelkie tak wystawione oświadczenia o treści wskazanej w tym przepisie mają moc prawną dokumentów urzędowych.
Przyznanie im w ustawie szczególnej takiej właśnie mocy prawnej oznacza traktowanie ich w postępowaniu sądowym jak dokumentów urzędowych w rozumieniu art. 244 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.
Ustawodawca poszedł jeszcze dalej w art. 53 ust 2 prawa bankowego (dalej: pr. b. ), gdyż wyciągom z ksiąg banków oraz innym dokumentom związanym z dokonywaniem czynności bankowych, spełniającym wymogi określone w tym przepisie, nadał moc tytułów wykonawczych, bez potrzeby uzyskiwania dla nich sądowych klauzul wykonalności. W ten sposób banki uzyskały daleko idący przywilej ustawowy, a nadto uzyskane w tym trybie tzw. bankowe tytuły wykonawcze umożliwiają bankom -- według ich wyboru -- prowadzenie egzekucji zarówno w trybie przepisów k. p. c. , jak i postępowania egzekucyjnego w administracji.
Ustawodawca wprowadził zarazem pewne instrumenty prawne ochrony dłużnika banku w postaci powództwa o umorzenie egzekucji w całości lub części (art. 53 ust. 3) oraz stworzył mu możliwość zabezpieczenia jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta