Wyrok w sprawie karnej a wyrok w sprawie cywilnej
Na kanwie procesów O. J. Simpsona
Wyrok w sprawie karnej a wyrok w sprawie cywilnej
Wiele dyskusji wzbudził wyrok wydany przez amerykański sąd przysięgłych w sprawie cywilnej O. J. Simpsona. Mimo uniewinnienia w sprawie karnej, w postępowaniu cywilnym uznano go za winnego. Systemy prawa polskiego i amerykańskiego są różne. Warto jednak przybliżyć czytelnikowi problem wpływu wyroku w sprawie karnej na orzeczenie w sprawie cywilnej w naszym prawie.
Kwestię tę reguluje art. 11 kodeksu postępowania cywilnego: "Ustalenia wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa wiążą sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże osoba, która nie była oskarżona, może powoływać się w postępowaniu cywilnym na wszelkie okoliczności wyłączające lub ograniczające jej odpowiedzialność cywilną".
Na podkreślenie zasługują dwa istotne elementy cytowanego przepisu:
l
wiążący dla sądu w postępowaniu cywilnym jest tylko prawomocny wyrok skazujący wydany w postępowaniu karnym. Sąd cywilny nie jest więc związany wyrokiem nieprawomocnym wydanym w postępowaniu karnym, wyrokiem uniewinniającym i innym orzeczeniem, nie będącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta