Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franciszek wyzwolił dobro

27 sierpnia 2016 | Plus Minus | Ewa K. Czaczkowska
Kardynał Stanisław Dziwisz w złotach i fioletach w katedrze wawelskiej.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Kardynał Stanisław Dziwisz w złotach i fioletach w katedrze wawelskiej.

To jest cud, nie mówię sukces, ale cud, że tylu uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, a było wszystkich 2,5 miliona osób, nic się nie stało. Za tym kryje się Opatrzność Boża i wstawiennictwo świętego papieża Jana Pawła II - mówi kardynał Stanisław Dziwisz.

Świetna organizacja, dwa i pół miliona uczestników na mszy świętej, kończącej Światowe Dni Młodzieży. Pełen sukces?

Jeśli zastosować do wydarzeń kościelnych terminologię świecką, to można powiedzieć: tak, to był wielki sukces – organizatorów, Kościoła w Polsce, ale także wszystkich młodych, którzy w tym nadzwyczajnym wydarzeniu uczestniczyli. To oni swoim entuzjazmem wiary stworzyli to wydarzenie. Podjęliśmy się wielkiego zadania, jakiego dotychczas nie było na polskiej ziemi, i to zadanie wykonaliśmy. Nie zawiedliśmy oczekiwań i zaufania. Przyczyniło się do tego wielu ludzi, wiele środowisk oraz instytucji, w tym władze kościelne, samorządowe i państwowe.

Nie było momentu zwątpienia, myśli, że może się nie udać? Zamachy terrorystyczne w Europie, informacje o zagrożeniu ŚDM, rezygnacja z przyjazdu osób już zarejestrowanych... – to wszystko wpływało na atmosferę przygotowań.

Oczywiście, zaniepokojenie było, zwłaszcza wśród rodziców, i ono dotknęło również nas, organizatorów. Nie tyle niepokoiły zagrożenia, bo Polska jest krajem bezpiecznym, co właśnie ta reakcja. Ale ona w istocie nie była aż tak przejmująca, ponieważ młodzież jest odważna. Niepokoje w świecie spowodowały, że przybyło jeszcze więcej młodych. Takie znaki otrzymaliśmy na przykład z Francji – informacje, że młodzież nie przestraszyła się, ale jeszcze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10533

Wydanie: 10533

Zamów abonament