Alfabet ukraińskich rewolucji
Jak każdy zryw społeczny Euromajdan miał swoich bohaterów, symbole i pieśni. Jego uczestnicy żywili się eurobarszczem, śpiewali „Brat za brata", stawiając czoło Berkutowi i tituszkom. Oto nasz subiektywny pejzaż ukraińskiej walki o demokrację.
Ukraina do dziś płaci za rewolucję godności z przełomu 2013 i 2014 r. – zarówno krwią, jak i obniżeniem stopy życia obywateli czy utratą części terytorium. To cena za chęć zbliżenia się do Europy, bo to od demonstracji przeciwko przesunięciu terminu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską 21 listopada 2013 r. rozpoczął się bunt, który obalił skorumpowane władze i postawił Kijów bezpośrednio na drodze aspiracji agresora – Rosji. Euromajdan to, na razie, ostatnia z ukraińskich rewolucji (kalendarium – strona 12). Warto przypomnieć więc ich bohaterów i symbole.
- Automajdan. 30 listopada 2013 r., po rozpędzeniu studentów, liczni kierowcy trąbili na znak protestu i solidarności. Następnie grupa samochodów przyłączyła się do blokowania ulicy Chreszczatyk na skrzyżowaniu z Instytucką. Główne formy aktywności protestujących kierowców, także poza Kijowem, to: patrolowanie ulic, pomoc w ewakuacji w razie potrzeby. Automajdanowi sławę przyniosło blokowanie strategicznych miejsc i wywoływanie sztucznych korków. Najbardziej dotkliwą formą protestu okazały się blokady rezydencji prezydenta Janukowycza i innych przedstawicieli władzy.
- Baba Paraska. Podczas pomarańczowej rewolucji sześćdziesiecioparoletnia Paraska Koroliuk protestująca na Majdanie wyrosła na jedną z ikon rewolucji. W prostych słowach domagała się sprawiedliwości i zagrzewała do protestu. Za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta