Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrozumieć świat pieniądza

22 lipca 2017 | Plus Minus | Magdalena Lemańska
źródło: Shutterstock
Dzieciom można zaszczepiać wiedzę o finansach już od momentu, gdy pójdą do przedszkola. Nie możemy przerzucać tego obowiązku na szkołę,  sami powinniśmy przekazywać im wiedzę oraz kształtować właściwe postawy i przyzwyczajenia.
źródło: Fotolia
Dzieciom można zaszczepiać wiedzę o finansach już od momentu, gdy pójdą do przedszkola. Nie możemy przerzucać tego obowiązku na szkołę, sami powinniśmy przekazywać im wiedzę oraz kształtować właściwe postawy i przyzwyczajenia.

Piramidy finansowe są skuteczne tylko wtedy, gdy uda się znaleźć naiwnych, którzy zainwestują w nie oszczędności swojego życia. Najlepszym sposobem, by nie przytrafiło się nam drugie Amber Gold, jest edukowanie Polaków. Najlepiej od małego.

Większość Polaków rozmawia w domu o finansach, ale prawie połowa rodziców nie włącza do takich rozmów dzieci. Większość (65 proc.) nie daje dzieciom także kieszonkowego – wynika z badania Fundacji Kronenberga działającej przy banku Citi Handlowy. Choć sytuacja się poprawia, wciąż generalnie kiepsko radzimy sobie z kwestiami finansowymi.

– Mamy niewielką wiedzę o finansach i mamy tego świadomość, ale jeśli radzimy się kogokolwiek w tym zakresie, wybieramy znajomych. Po opinie ekspertów sięgają zazwyczaj ludzie lepiej uposażeni i wykształceni, którzy dysponują już pewnymi nadwyżkami finansowymi. Większość Polaków planuje swoje budżety co najwyżej na 30 dni do przodu i dlatego co roku zaskakują ich wakacje i święta Bożego Narodzenia. W tym czasie wydają więcej, niżby chcieli, a przecież powinni być na takie wydarzenia dobrze przygotowani – mówi Norbert Konarzewski, dyrektor programowy Fundacji Kronenberga.

Ekonomicznej wiedzy wychowywanych w takich realiach dzieci nikt w Polsce nie bada, a to od niej zależy, czy kolejne pokolenia będą podatne na spirale zadłużenia, piramidy finansowe w rodzaju Amber Gold czy zaciąganie ryzykownych kredytów w rodzaju tych we frankach szwajcarskich, które po latach zmieniły życie wielu frankowiczów w finansowy koszmar.

– Istota edukacji ekonomicznej sprowadza się do tego, by każdy był świadomym wolnym człowiekiem....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10807

Wydanie: 10807

Zamów abonament