Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niewinne serce z placu Tiananmen

22 lipca 2017 | Plus Minus | Wojciech Jakóbik
Na wieść o śmierci Liu Xiaobo na ulice Hongkongu wyszły  15 lipca setki osób, opłakujących noblistę. Dla wielu Chińczyków  był on symbolem  walki o prawa człowieka  w ich kraju.
źródło: AFP
Na wieść o śmierci Liu Xiaobo na ulice Hongkongu wyszły 15 lipca setki osób, opłakujących noblistę. Dla wielu Chińczyków był on symbolem walki o prawa człowieka w ich kraju.

Śmierć Liu Xiaobo, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, powinna przypomnieć Zachodowi o tym, jakie jest prawdziwe oblicze Państwa Środka.

Jego walka o wolność jest dowodem na istnienie mentalnego pomostu między chińską a zachodnią cywilizacją. Intelektualista i opozycjonista, współautor Karty 08 i uczestnik protestów na placu Tiananmen urodził się w Changchun w prowincji Jilin. Jego ojciec był naukowcem, lojalnym wobec Partii Komunistycznej. W latach 60. Mao Zedong rozpoczął rewolucję kulturalną, która miała doprowadzić do całkowitego przekształcenia chińskiego społeczeństwa i podporządkować je regułom maoizmu, chińskiemu wariantowi ideologii komunistycznej. Jedną z pierwszych ofiar rewolucji stało się szkolnictwo. Po zamknięciu szkół rodzina Liu została zesłana na wieś w celach reedukacyjnych. Przyszły noblista wspominał, że przy wszystkich uciążliwościach dobrze wspomina ten okres, ponieważ miał wtedy dużo czasu na czytanie książek, także tych zakazanych.

Kiedy w 1977 roku kończyła się rewolucja kulturalna, był już na pierwszym roku studiów. Założył tam wraz z sześcioma kolegami kółko poetyckie o nazwie Niewinne Serca. Sam przyznawał, że jego kariera była do tamtego momentu „swobodną żeglugą", aż po osiągnięcie tytułu doktora i rozpoczęcie pracy wykładowczej na Uniwersytecie Pekińskim. Jego prace wzbudziły duże zainteresowanie w kraju i za granicą. Pozwoliło mu to podróżować do Europy i Stanów Zjednoczonych. Jednak wrócił do kraju w 1989 roku, aby zaangażować się w ruchy wolnościowe kiełkujące w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10807

Wydanie: 10807

Zamów abonament