Gdzie bezpieka nie może...
Wszystko wydaje się jasne – rosyjska prawniczka Natalia Weselnicka, z którą spotkał się Donald Trump Jr, realizowała rosyjską prowokację przed wyborami prezydenckimi w USA. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a te wskazują, że afera mogła być utkana niekoniecznie w Moskwie lub nie tylko w Moskwie.
Dobre historie szpiegowskie nie mogą się obyć bez pięknych agentek rozbudzających wyobraźnię mężczyzn. Literatura i film obfitują w tego typu tajemnicze bohaterki: od Vesper Lynd z „Casino Royale" Iana Fleminga po Czarną Wdowę z „Avengers" , major Matokto Kusanagi z „Ghost in the Shell" czy „Atomic Blonde". Historia poświadcza, że kobiety parały się szpiegostwem już w czasach biblijnych. Potrafiły wkradać się w łaski wpływowych mężczyzn i zdobywać ich tajemnice. Przypadki Maty Hari czy brytyjskiej striptizerki Christine Keeler, która stała się kochanką ministra obrony Johna Profumo, pokazują, że seks bywał wykorzystywany jako wywiadowcza broń. Niekiedy dosyć dosłownie – znane są legendy o kurtyzanach-ninja, które w dawnej Japonii uśmiercały feudałów trucizną ukrytą w waginie (na małe dawki tej toksyny same były uodparniane od dziecka). W polskich, obfitujących w konspiracje dziejach też mieliśmy niezliczone rzesze kobiet prowadzących działalność wywiadowczą na mniejszą czy większą skalę. Krystyna Skarbek, Halina Szymańska, Klementyna Mańkowska... Nie sposób wyliczyć wszystkich bohaterek tajnego frontu z czasów powstania styczniowego, rewolucji 1905 r., obu wojen światowych i zimnej wojny. Kobiety szpiedzy i różnego rodzaju prowokatorki pojawiają się również w tle ważnych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Ten wątek prędzej czy później musiał więc się pojawić też w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta