Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zgubne poszukiwanie teorii wszystkiego

09 września 2017 | Plus Minus | Roger Penrose
Ptolemejski model ruchu poziomego – w ramach którego Ziemię uznawano za nieruchomą i znajdującą się w centrum Kosmosu  – przez wiele wieków uchodził za niepodważalny.
autor zdjęcia: Bianchetti Stefano
źródło: AFP/Leemage
Ptolemejski model ruchu poziomego – w ramach którego Ziemię uznawano za nieruchomą i znajdującą się w centrum Kosmosu – przez wiele wieków uchodził za niepodważalny.
źródło: materiały prasowe

W pewnym sensie platońska idea dwunastościennego Ko­smosu powróciła we współczesnych czasach!

Musimy się wystrzegać przy­pisywania teoriom zbyt dużej wiarygodności wyłącznie dla­tego, że są modne.

Zanim jednak przejdziemy do omawiania teorii współcze­snych, warto wspomnieć o niektórych modnych niegdyś teo­riach naukowych, których dziś nie traktuje się poważnie. Jest ich wiele i jestem przekonany, że większość czytelników nie sły­szała o większości z nich, już choćby z tego powodu, że jeśli dziś nie bierze się ich na poważnie, to nie są one częścią standardowych programów nauczania; o ile, oczywiście, nie stu­diowaliśmy historii nauki. Większość fizyków nie specjalizuje się jednak w tej dziedzinie. Pozwolę sobie wspomnieć zaledwie kilka najlepiej znanych przykładów.

W starożytnej Grecji wyłoniła się teoria, zgodnie z którą tzw. bryły platońskie (czyli wielościany foremne) należy wiązać z uznawanymi wówczas za elementarne składnikami substan­cji materialnych. Ogień reprezentowany jest więc przez czworościan foremny, powietrze przez ośmiościan, woda przez dwudziestościan, a ziemia przez sześcian. Gdy póź­niej do listy tej dodano również eter (firmament, lub kwintesen­cję), z którego miałyby być zbudowane ciała niebieskie, uznano, że reprezentuje go dwunastościan foremny. Wydaje się, że po­gląd ten rzeczywiście sformułowali starożytni Grecy i że można go faktycznie określić jako modną w owych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10848

Wydanie: 10848

Zamów abonament