Wypowiedzenie umowy w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego
FORMALNOŚCI | Wypowiadając umowę o pracę, warto precyzyjnie określić obowiązki czy oczekiwania wobec pracownika, których on nie spełnia. Przyczyna wskazana w wypowiedzeniu musi być bowiem konkretna, rzeczywista i zrozumiała dla zwalnianego.
Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz radca prawny w kancelarii Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem to zwykły sposób rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca ma bowiem prawo doboru pracowników, którzy razem z nim będą realizować jego wizję prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak każde rozstanie z zatrudnioną osobą należy rozpatrywać w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę nie tylko całokształt okoliczności, które doprowadziły do podjęcia decyzji o zakończeniu współpracy, ale także:
- przebieg dotychczasowego zatrudnienia pracownika,
- czas, jaki upłynął od zaistnienia okoliczności uzasadniających rozstanie, oraz
- możliwość ewentualnego przedstawienia przed sądem dowodów potwierdzających prawdziwość powołanych przyczyn.
Więcej czasu do namysłu
Od początku 2017 r. osoby, którym wypowiedziano umowę o pracę, mogą korzystać z dłuższego – 21-dniowego terminu na odwołanie się do sądu pracy. Może to w znaczący sposób zwiększyć szanse na dochodzenie ich roszczeń. Pracownik ma bowiem więcej czasu na analizę sytuacji, w której się znalazł po wypowiedzeniu umowy, w tym także na zebranie materiału dowodowego i przygotowanie pozwu zgodnie z regułami wynikającymi z kodeksu postępowania cywilnego.
Poniżej, bazując na najnowszym orzecznictwie Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta