Likwidacja tylko z pozoru
TRYB | Wyrzucenie stanowiska pracy ze schematu organizacyjnego firmy może uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Jeśli jednak likwidacja była pozorna, sąd może przywrócić zwolnionego do pracy na dotychczasowych warunkach.
Pracownicy, którym firma wypowiedziała umowę o pracę z powodu likwidacji ich stanowiska pracy nierzadko kwestionują to zwolnienie i odwołują się do sądu pracy. Sąd bada wówczas zgodność wypowiedzenia z przepisami prawa pracy oraz zasadność i prawdziwość przyczyny wypowiedzenia umowy, tj. likwidacji stanowiska pracy.
Zasadniczo uznaje się, że likwidacja stanowiska pracy w zakresie rzeczywistych zmian organizacyjnych firmy, wynikająca np. z nowej struktury organizacyjnej firmy, zmiany profilu działalności, czy nowej technologii produkcji uzasadnia wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, a decyzje co do przydatności i celowości utrzymywania danego stanowiska mieszczą się w uprawnieniach pracodawcy i nie podlegają ocenie sądów pracy. Sąd pracy nie jest też uprawniony do badania celowości i zasadności zmiany struktury organizacyjnej zakładu. Podobnie nie bada racjonalności decyzji gospodarczych lub innych decyzji związanych z zarządzaniem firmą. Sąd nie może też kwestionować, czy decyzja o likwidacji była trafna merytorycznie od strony biznesowej (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 2 lutego 2012 r., II PK 252/11).
Zatem decyzja o likwidacji danego stanowiska pracy należy do wyłącznej kompetencji pracodawcy i sąd nie może badać jej zasadności. Szef ma bowiem prawo do tego, aby np. w celu bardziej racjonalnego wykonywania zadań i racjonalizacji kosztów swojej działalności zmniejszyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta