Berlin ostrożny z reformą strefy euro
Merkel zdecyduje o kształcie unii walutowej. Koalicjant może jej to co najwyżej nieco utrudnić lub nieco ułatwić.
Czwarta kadencja Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec jest właściwie przesądzona. Pytanie tylko, kto będzie koalicyjnym partnerem CDU. Ma to znaczenie dla reszty UE, bo socjaldemokraci mają inne stanowisko w sprawie zacieśniania współpracy w strefie euro niż liberałowie.
Francja, obecnie główny orędownik głębszej integracji eurozony, chce nawet pośrednio wziąć udział w rozmowach koalicyjnych. Prezydent Emmanuel Macron ma 26 września, po wyborach, wygłosić przemówienie o przyszłości UE i według doniesień medialnych chce nakreślić ambitny plan, ale na dłuższy termin.
Na przykład stworzenie osobnego budżetu strefy euro, ale w perspektywie może dopiero za dziesięć lat. Chciałby, żeby UE stała się istotnym elementem wewnątrz niemieckich rozmów o tworzeniu rządu, w którym i tak zasadnicze decyzje będzie podejmować główny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta