Foliowe torebki do pakowania chleba ujmuje się w kolumnie 10 księgi
Krojone pieczywo, które jest wypiekane przez przedsiębiorcę, nie nadaje się do sprzedaży „luzem". Jednorazowe torby służące do opakowania go należy więc uznać za materiały podstawowe, ponieważ są ściśle związane z gotowym wyrobem.
- Prowadzę piekarnię, przy której znajduje się sklep firmowy. Podatek dochodowy rozliczam liniowo prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Jestem podatnikiem VAT czynnym. Na życzenie klientów sklepu wytwarzane przeze mnie pieczywo (chleb, bułki) jest pakowane w torebki foliowe z nadrukiem logo mojej firmy. Zakup tych torebek udokumentowany jest fakturą. Podatek naliczony od zakupu tych torebek odliczę w deklaracjach VAT-7. Jak ujmować wydatki na zakup tych torebek w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.
Wydatki poniesione przez czytelnika na zakup torebek foliowych, w które ma być pakowane wytwarzane przez niego pieczywo, a których zakup jest udokumentowany fakturą, dla czytelnika kosztami uzyskania przychodów w kwocie netto. VAT naliczony przy ich nabyciu, jako podlegający odliczeniu, nie stanowi bowiem dla czytelnika kosztu uzyskania przychodów.
Dzień wystawienia faktury
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że czytelnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta